2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Törenle Açıldı.

İl Müdürlüğümüz, 2016-2017 eğitim öğretim yılı açılışında yapılan törende MUYU eğitim setlerinin dağıtımına başladı.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yunusemre ilçesindeki Cemal Ergün İlkokulu’nda düzenlenen 2016-2017 eğitim öğretim yılı açılışı ve İlköğretim Haftası kutlama programına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in yanı sıra, Şehzadeler Kaymakamı ve Yunusemre Kaymakam Vekili İsmail Çorumluoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, daire müdürleri, Cemal Ergün İlkokulu Müdürü Abdurrahman Şam, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilere yeni yılda başarılar dileyen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Bu okula ilk kez geliyorum. Manisa’nın  başarılı bir okulu. Okulunuza kavuştunuz. Hepinizi tebrik ediyorum. Burada gördüm ki öğretmenleriniz ve sizler birbirinizi çok seviyorsunuz. Sizler bu okulun neşesisiniz. Sizler burada yokken bu okul bu kadar güzel gelmezdi gözümüze. ” şeklinde konuştu.

 
Cemal Ergün İlkokulu'ndaki yabancı uyruklu öğrencilerle de bilhassa ilgilenen Vali Güvençer, "Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak ülkemize gelen mültecilere sahip çıktık. Bundan sonra da çıkmaya devam edeceğiz" dedi. Ziyaret sırasında; her çocuğun çocukça yaşaması ve Türkiye'deki 6-11 yaş arasındaki yabancı uyruklu öğrencilerin uyumunu sağlamak için Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz tarafından gönderilen MUYU eğitim setleri dağıtıldı. MUYU eğitim setlerine çocuklar tarafından ilginin yüksek olduğu ve setleri alan farklı ülkelerden gelen yabancı uyruklu misafirlerimizin mutluluklarının gözlerinden okunduğu görülmektedir.
 
İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, "Ülkeleri ikiye ayırıyoruz. Bir Suriye'den gelenler, ikincisi de diğer ülkelerden gelenler. Manisa'da 2016-2017 eğitim öğretim döneminde toplam 2 bin 900 civarında yabancı uyruklu öğrencimiz var. Bunların hepsinin eğitimden yararlanması için Milli Eğitim Müdürlüğüyle ortaklaşa çalışıyoruz. Bunlar yaş gruplarına göre tespit edilmiş sayılardır. Bizim buradaki temel amacımız eğitim öğretim çağındaki çocukların en iyi şekilde eğitim almasını sağlamaktır. Hem Türkiye'ye uyum sağlamalarını hem de eğitim dönemlerinin boş geçmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu çalışmada Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nce Türkiye'deki 6-11 yaş arasındaki yabancı uyruklu öğrencilerin uyumlarını sağlamak için hazırlanan eğitim setlerinden dağıtıyoruz" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okudu. Türkiye adlı müzikli gösterisi sunan öğrenciler büyük alkış aldı. Öğrencilerden biri Vali Güvençer’e Türk Bayrağını takdim ederken, Vali Güvençer, bayrağı öpüp alnına koydu. 

Vali Güvençer törenin ardından beraberindekilerle birlikte sınıfları ziyaret ederek öğrencilere başarılar diledi. Vali Güvençer  sınıfta ‘Baba’ diye ağlayan Melih Tura Ede isimli öğrenciyi de sarılarak teselli etti.
Kayıt: 28.9.2016
Güncelleme:28.9.2016
Paylaş


WS05