Suriyeli Mültecilere İstihbarat KriteriManisa İl Göç İdaresi Müdürü Şeref Doğramacı, Suriye'den kente gelen mültecilere geçici kimlik belgesi verilmeden önce istihbarat raporlara bakıldığını ve ilgili güvenlik güçleriyle anında temasa geçildiğini belirtti.
YABANCILARA ÖNCE ÖN KAYIT, ARDINDAN GEÇİCİ KORUMA BELGESİ VERİLİYOR
Müdür Şeref Doğramacı, mültecilerin Manisa'ya girişte izledikleri yolları anlatarak, "Geçici Koruma Kapsamında ikamet eden Suriye uyruklu yabancıların Türkiye'ye yasal veya yasa dışı girişlerinde; öncelikle kaydı olmayanların ilk kayıt işlemleri İlimiz Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Yabancılar Büro Amirliğince yapılmakta ve kendilerine kimlik değil "Ön Kayıt Belgesi" verilmektedir. Bu ön kayıt belgesi sahipleri hakkında güvenlik ve istihbarat birimlerince gerekli araştırmalar yapılmakta ve haklarında olumlu mutlak araştırma sonuç bilgisi gelenlere İl Göç İdaresi Müdürlüğümüzce 99'la başlayan Yabancı Uyruklu Kimlik Numarası (YUKN) bulunan "Geçici Koruma Kimlik Belgesi" verilmektedir." dedi.
6 KURUMLA ORTAK ÇALIŞIYORLAR
İl Göç İdaresi'nin 6 farklı kurumla birlikte hareket ettiğini belirten müdür Doğramacı, "İl Göç İdaresi Müdürlüğü olarak yabancılarla ilgili "sınır dışı, arama, adres tahkikatı, sevk, koruma" ve benzeri iş ve işlemlerde başta Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı olmak üzere ilgili güvenlik ve istihbarat birimleriyle çalışıyoruz. Yine mevzuat ve yabancıların ihtiyaçları doğrultusunda İlçe Kaymakamlıkları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları'yla koordineli olarak çalışmaktayız." diye konuştu.
KRİTİK ADRES İSTİHBARAT
Manisa'ya gelen mültecilerin istihbarati açıdan olumlu mesajına sahip olması gerektiğini anlatan Doğramacı, "Ülkemize Geçici Koruma Kapsamında giriş yapan Suriye uyruklu yabancıların İlimizde öncelikle kamu düzeni, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturup/oluşturmadıkları açısından ilgili kolluk ve istihbarat birimlerince gerekli araştırmalar yapılmaktadır. Mutlak sonuçları istihbari açıdan ‘olumlu' olanlara Manisa İli sınırları içerisinde geçerli "Geçici Koruma Kimlik Belgesi" düzenlenip verilmektedir." dedi.
11 BİNİ AŞKIN YABANCI MANİSA'DA
Manisa İl Göç İdaresi Müdürü Şeref Doğramacı son olarak şöyle konuştu, "Mültecilik hukuki bir statü olup belirli karar sürecinin sonunda verilebilmektedir. İlimizde şu an için mülteci olarak değil; ‘geçici koruma' altına alınmış Suriye Cumhuriyeti vatandaşları ve Suriye dışındaki ülkelerden gelerek Birleşmiş Milletler aracılığıyla 3. bir ülkeye gönderilinceye kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden ‘uluslararası koruma' talebinde bulunan yabancılar vardır. Bu anlamda ilimiz ve ilçelerinde Geçici Koruma Kapsamında ikamet eden ve kendilerine Geçici Koruma Kimlik Belgesi verilen toplam Suriye uyruklu yabancı sayısı 5 bin 691 kişidir. Yine İlimiz ve ilçelerinde Suriye dışı ülkelerin vatandaşlarından ‘Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi' ve ‘Uluslararası Koruma Statü Sahibi' olarak da 5 bin 360 yabancı bulunmaktadır."
Kayıt: 23.11.2016
Güncelleme:23.11.2016
Paylaş


WS05