'Türkiye’nin Yeni Göç Politikası Ve Dünyadaki Gelişmeler Işığında Manisa' Konulu Panel Düzenlendi

18 Aralık Uluslararası Göçmenler günü dolayısıyla düzenlenen panel, ilimizde ikamet eden yabancı uyruklu misafirlerimiz, değerli akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Manisa Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi  (CBÜ) Nüfus ve Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (NÜGAM) tarafından, göç alanında farkındalık oluşturmak ve kamu kurumlarının bu alandaki faaliyetlerini başarılı olarak sürdürmesini sağlamak amacıyla, “Türkiye’nin Yeni Göç Politikası ve Dünyadaki Gelişmeler Işığında Manisa” konulu bir panel düzenlendi.

CBÜ Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, CBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, CBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Miynat, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler ve öğrenciler katıldı.

Moderatörlüğünü NÜGAM Müdürü Doç. Dr. Güven Şeker’in yaptığı panele konuşmacı olarak; İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve İHH Başkanı Necmettin Okumuş, İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Canbay, ABD Ohio State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jeffrey H. Cohen, İl Göç İdaresi Göç Uzman Yardımcısı Özlem Uzunoğlu ve Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmeni Okan Karagülle katıldı.

NÜGAM Müdürü Doç. Dr. Güven Şeker yaptığı konuşmada, son 10 yıldır dünyada daha önceleri  75 milyon kadar olan uluslararası göçmen sayısının zaman içinde özellikle uluslararası çatışmaların ve uluslararası problemli durumların artmasıyla birlikte 200’lü milyonlara yaklaştığını, ülkemiz açısından bakılacak olursa Suriye krizi ile birlikte 2,5 milyona yaklaşan kayıtlı uluslararası göçmenin olduğunu söyledi. 

Ohio State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jeffry H. Cohen, “Amerika Birleşik Devletlerinde Göç Yönetimi” konusunda sunum yaptı. 

Panelde uluslararası koruma kapsamında yabancıların hakları ve yükümlülükleri ile ilgili sunum yapan Manisa İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, “Türk hukukunda daha önce göç olgusu bir kanunla düzenlenmiyordu. Türk hukukunda 1951 Cenevre Konvansiyonu ve daha sonra buna eklenen 1967 protokolüyle düzenlenmeye çalışılmıştır. Ancak 2013 senesinde Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun çıkmasıyla konu kanuna dayalı bir düzenleme haline getirilmiştir. Bu niye önemli, yabancıların sahip oldukları haklar, yükümlülükler ve bunlarla ilgili yapılacak iş ve işlemler artık kanun çerçevesinde ele alınacak. Uluslararası ilişkiler açısından günlük hayatın göçmenler ile ilgili kısmının düzenlenmesi açısından önemli bir olguydu. Bu kanunun içerisinde başka bir husus Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kurulmasıdır. Daha önce Emniyet birimlerince yürütülen bu çalışmalar artık polis yerine sivil otoritenin bünyesinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve onun taşra uzantısı olan İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından ele alınmaktadır. Bu kanun çerçevesinde yabancıların müracaat noktaları Valilikler ve dolaysıyla Valilik organı olan il göç idareleri, karar mekanizmasının başında da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bulunmaktadır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, İHH Başkanı Necmettin Okumuş ise Manisa’daki  İnsani Yardım ve boyutları hakkında bilgiler verdi. Okumuş konuşmasında “İHH olarak sığınmacılar ya Göç Müdürlüğüne gelirler ya da bize gelirler. Mülteci diye adlandırılan sığınmacılar İran, Afganistan, Irak ve Suriye çoğunlukta olmak üzere mutlaka bize ulaşırlar. Eğer biz teknik konularda yapılacak bir şey varsa Göç Müdürlüğümüze yönlendiririz. Bu sadece yönlendirmeyle kalmaz, elinden tutar götürürüz. Ameliyat olması gerekiyorsa ameliyat yaptırmaya çalışırız. Bunu bizim maddi imkânlarımızla değil, buradaki insanlarımızın vermiş olduğu faydalarla, yapmış oldukları bağışlarla yapıyoruz” diye konuştu.

Panelde, “6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” ile uluslararası koruma kapsamında yabancıların hakları ve yükümlülükleri, Manisa’daki insani yardım, Suriyeli sığınmacılara yönelik sunulan kamusal hizmetler, sosyal güvenlik mevzuatı gibi alanlardaki uygulamalar ele alınarak; ülkemizde de küresel gelişmiş ülkelere benzer modern sistemlerin uygulandığı belirtildi. 

Konuşmacılar, genç bir nüfus olan Suriyeli nüfusun Manisa’daki eğitim, sağlık ve diğer ihtiyaçlarının öne çıkacağını vurguladı. 
Kayıt: 28.12.2015
Güncelleme:9.1.2016
Paylaş


WS05