Uluslararası Göçmenler Günü'nde Vali Bektaş'a Ziyaret

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü nedeniyle Manisa İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, Manisa’da ikamet eden Suriye, İran ve Afganistan uyruklu göçmenler ile birlikte Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret etti.

Uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü nedeniyle Manisa İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı Manisa’da ikamet eden Suriye, İran ve Afganistan uyruklu göçmenler ile birlikte Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret etti.
 
Ziyarette Vali Bektaş’a bilgi veren Manisa İl Göç İdaresi Müdürü Abdurrahman Şeref Doğramacı, 18 Aralık gününün Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Göçmenler Günü olarak kutlanması nedeniyle Suriye uyruklu Zidan Hatib, İran uyruklu Sina Ziaaein ve Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  öğrencisi Afganistan uyruklu Rokhshana Fetrat ile birlikte ziyarete geldiklerini söyledi. Manisa’daki göçmenlerin yaklaşık yarısının son dönemde Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı Suriye, geri kalanın büyük kısmının İran ve Afganistan kökenli olduğunu belirten Doğramacı, “Bunun dışında Irak ve diğer milletlerden göçmenlerimiz var. Bunların bir kısmı uluslararası koruma başvuru sahibi, bir kısmı geçici koruma, özellikle Suriyeliler geçici koruma sahibi” dedi.
 
Vali Bektaş ziyarette yaptığı konuşmada, göç sorununun insanlığın ortak sorunu olduğunu belirterek Manisa’da ikamet eden yabancılara sorunlarının çözümünde yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.
 
Vali Bektaş’ı ziyaret eden yabancı konuklar da Türkiye'de yaşamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. 
 
18 Aralık Dünya Göçmenler Günü

18 Aralık günü, BM tarafından 2000 yılında ’Uluslararası Göçmenler Günü’ olarak kabul edilmiştir. Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. 
Kayıt: 28.12.2015
Güncelleme:9.1.2016
Paylaş


WS05